Ukryte Mauzoleum

Projekt konkursowy. Panteon-Mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych zlokalizowanego na kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Bryła budowli została obłożona panelami o idealnie refleksyjnej powłoce. Elewacja odbija wszystko w około, przez co sprawia wrażenie jakby była niewidzialna. Panteon-Mauzoleum udaje, że go nie ma. Podobnie jak winowajcy okrutnych zbrodni – niegdyś ukrywali w tym miejscu zwłoki pomordowanych. Przedmiotowy obiekt to nie tylko miejsce spoczynku dla ofiar komunizmu, ale obraz tego w jaki sposób działali tamci oprawcy.

Odmienny od zewnętrza jest środek Panteonu-Mauzoleum. Budynek wręcz nieskazitelny na zewnątrz, zmienia swoją naturę po przekroczeniu jednej z dwóch „bram” wejściowych. Przechodząc przez wąskie przejście obłożone jeszcze tym samym materiałem co elewacja nagle znajdujemy się w we wnętrzu, surowym, betonowym z żeliwnymi i stalowymi detalami. Gładka i przyjemna z pozoru elewacja na wzór komunistycznych zachowań jest całkowicie fałszywa, skrywa bowiem brutalne pełne cierpienia wnętrze.

Lustrzana powłoka skłania także do refleksji nad własnym odbiciem osoby odwiedzające, czy choćby przechodzące obok. Stanowi także bezpośredni dialog z otoczeniem – choć sama w sobie nie jest podatna na zmiany to sprawia, że Panteon-Mauzoleum ciągle się zmienia tak jak i jego okolica.